גריי. יחסי ציבור ברשת.
גריי עוזר לך לפרסם הודעות לעיתונות בחינם ובקלות התחל עכשיו כנס >>

מיימקאסט מפרסמת את התוצאות ברבעון השני של שנת הכספים 2018

מאת:  זהר נוי - נוי תקשורת   |   תאריך:  09/11/17 11:35   |   קטגוריה:  פרסום ושיווק
תגיות:   Mimecast  , מיימקאסט
שתף שתף במייל שתף בטוויטר שתף בפייסבוק

מיימקאסט מפרסמת את התוצאות ברבעון השני של שנת הכספים 2018

• סך ההכנסות של 63.1 מיליון דולר גדלו ב-42% לעומת השנה הקודמת על בסיס GAAP וב-41% במטבע קבוע
• נוספו 900 לקוחות חדשים. סך הלקוחות 28,200 בכל העולם
• שיעור שימור הכנסות של 111%
• אחוז רווח גולמי של 74%
• רווח למניה GAAP של $(0.02) למניה בסיסית ומדוללת, רווח non-GAAP של $0.00 למניה בסיסית ומדוללת

ווטרטון, מסצ'וסטס, 8 בנובמבר 2017 (GLOBE NEWSWIRE):

מיימקאסט, Mimecast Limited (NASDAQ:MIME), חברת אבטחת דואל ונתונים מובילה, פרסמה היום תוצאות כספיות של הרבעון השני שהסתיים ב-30 בספטמבר 2017.
"ברבעון השני הרחבנו את הארגון לגרמניה כדי לשרת טוב יותר את לקוחותינו באזור באמצעות אנשי תמיכה ותושבות נתונים מקומיים", אמר פיטר באוור, מנכ"ל מיימקאסט.
סמנכ"ל הכספים של מיימקאסט פיטר קמפבל אמר: "פעם נוספת רשמנו תוצאות בשורה העליונה ובשורה התחתונה שעלו על הצפי שלנו. ביצענו היטב את המודל העסקי שלנו תוך איזון בין צמיחה ורווחיות".
דגשים כספיים ברבעון השני של שנת הכספים 2018:
• הכנסות: ההכנסות GAAP ברבעון השני של 2018 היו 63.1 מיליון דולר, גידול של 42% לעומת הכנסות GAAP של 44.4 מיליון דולר ברבעון השני של 2017. ההכנסות על בסיס מטבע קבוע גדלו ב-41% לעומת הרבעון השני של 2017.
• לקוחות: הוספנו 900 לקוחות חדשים נטו ברבעון השני של 2018. אנחנו משרתים עכשיו יותר מ-28,200 ארגונים בכל העולם.
• שיעור שימור הכנסות: שיעור שימור ההכנסות היה 111% ברבעון השני של 2018, כמו ברבעון הקודם וברבעון השני של 2017.
• אחוז רווח גולמי: אחוז הרווח הגולמי היה 74% ברבעון השני של 2018, עלייה לעומת 72% ברבעון השני של 2017.
• הפסד נקי GAAP: ההפסד הנקי GAAP היה 1.3 מיליון דולר, או $(0.02) למניה בסיסית ומדוללת, על בסיס 57.0 מיליון מניות ממוצעות משוקללות מונפקות.
• EBITDA מתואם: ה-EBITDA המתואם היה 6.7 מיליון דולר, שמייצג שולי EBITDA מתואם של 11%, עלייה לעומת 6% ברבעון השני של 2017.
• הכנסה נקייה non-GAAP: ההכנסה נקייה non-GAAP הייתה 0.1 מיליון דולר, או $0.00 למניה, על בסיס 60.9 מיליון מניות מדוללות מונפקות.
• תזרים מזומנים חופשי ומזומנים: מיימקאסט הפיקה תזרים מזומנים חופשי של 1.7 מיליון דולר ברבעון השני של 2018. מזומנים והשקעות נכון ל-30 בספטמבר 2017 היו 123.1 מיליון דולר.
ההתאמה של המדדים הפיננסיים non-GAAP שניתנים בהודעה לעיתונות זאת למדדים הפיננסיים GAAP המקבילים באופן הישיר ביותר שלהם ניתנת בטבלאות הכספיות שכלולות בסוף הודעה לעיתונות זאת. גם הסבר של המדדים האלה ואיך הם מחושבים כלולים להלן תחת הכותרת "מדדים פיננסיים non-GAAP".
דגשים עסקיים ברבעון השני של 2018
• מיימקאסט השיקה את פתרון הארכיון הרב תכליתי המוביל בשוק. הארכיון בענן של מיימקאסט מספק שירות בענן הכל באחד שמשלב: מאגר נתונים מאובטח, שחזור נתונים מובנה, ניהול אחסון, גילוי אלקטרוני ויכולות ציות. הלקוחות יכולים לגשת לארכיון הדואל שלהם בכל מקום, בכל זמן ובאמצעות כל מכשיר במהירות שיא
• מיימקאסט הוכרזה כמובילה, עם היכולת הרבה ביותר לבצע בריבוע הקסם של גרטנר 2017 בשמירה בארכיון של מידע ארגוני.
• מיימקאסט הודיעה על הרחבת הפעילות לגרמניה ב-2018 עם מכירות, תמיכה ושני מרכזי נתונים מקומיים. מייקל הואר יעמוד בראש הצוות הגרמני של מיימקאסט מהמטה של המדינה במינכן. משאבים נוספים שנמצאים בדיסלדורף ופרנקפורט מוסיפים תמיכה לאזור.
• מיימקאסט שמחה להודיע שג'רי אליוט הצטרפה למועצת המנהלים שלנו. היא ידועה כמומחית ביציאה לשוק ארגונית בחברות טכנולוגיה לאור ההיסטוריה שלה כמנהלת במשך שלושים שנה בג'וניפר, מיקרוסופט ו-IBM. ג'רי היא המייסדת של Broadrooms.com, אתר שמתמקד במנהלות שמכהנות או רוצות לכהן במועצות מנהלים של תאגידים. בנוסף למיימקאסט, ג'רי משמשת כיום כדירקטורית עצמאית במועצות המנהלים של: ווירפול, מרוול טכנולוגיות ואימפרבה.
• מיימקאסט השיגה את האישור לאמות המידה SOC 2 Type II. ההשלמה בהצלחה של האישור הוולונטרי הזה מראה את המחויבות המתמשכת של מיימקאסט לשמירה על אמצעי בקרה תפעולית מחמירים ויעילים באבטחה ובזמינות של הנתונים של לקוחותיה שמאוחסנים באמצעים של מיימקאסט.
• המכירות של Targeted Threat Protection גדלו ברבעון השני. יותר מ-13,300 לקוחות משתמשים עכשיו בשירות.
תחזית עסקית
מיימקאסט מוסרת צפי לרבעון השלישי ולשנת הכספים 2018.
צפי לרבעון השלישי של 2018:
ברבעון השלישי של 2018, הגידול בהכנסות במטבע קבוע צפוי להיות בתחום 31% עד 32% וההכנסות צפויות להיות בתחום 64.3 מיליון דולר עד 65.0 מיליון דולר. הצפי שלנו מתבסס על שערי חליפין של ה-31 באוקטובר 2017 וכולל השפעה חיובית של 1.3 מיליון דולר שקשורה להיחלשות הדולר האמריקני בהשוואה לשנה הקודמת. ה-EBITDA המתואם ברבעון השלישי צפוי להיות בתחום 5.8 מיליון דולר עד 6.8 מיליון דולר.
צפי לשנה המלאה 2018:
בשנה המלאה 2018 ההכנסות צפויות להיות בתחום 251.8 מיליון דולר עד 254.5 מיליון דולר או גידול של 34% עד 36% במטבע קבוע. תנודות בשערי החליפין של מט"ח משפיעות לחיוב על הצפי הזה ב-1.4 מיליון דולר להערכתנו בגלל היחלשות הדולר האמריקני בהשוואה לליש"ט. יחסית לצפי השנתי הקודם שמסרנו באוגוסט, ההשפעה השלילית של תנודות בשערי החליפין של מט"ח היא 1.5 מיליון דולר להערכתנו. שיעור הגידול הצפוי שלנו מביא בחשבון את סוף החיים של McAfee שגרם לליניאריות גבוהה של המכירות ברבעון השלישי ובמחצית השנייה של השנה שעברה שגרמה להשוואות קשות במחצית השנייה של השנה הזאת. ה-EBITDA המתואם צפוי להיות בתחום 21.9 מיליון דולר עד 23.9 מיליון דולר.
הכנסה (הפסד) נקיים GAAP הוא מדד GAAP המקביל ביותר ל-EBITDA מתואם. EBITDA מתואם שונה מהכנסה (הפסד) נקיים GAAP בכך שהוא לא מכליל פחת והפחתות, הוצאה על שכר מבוסס מניות, הכנסה מריבית והוצאה על ריבית, הפרשה למיסי הכנסה (רווח ממיסי הכנסה) והכנסה (הוצאה) של שערי מט"ח. מיימקאסט לא יכולה לחזות בוודאות סבירה את התוצאה הסופית של דברים לא מוכללים אלה ללא מאמץ בלתי סביר. לכן מיימקאסט לא מסרה צפי להכנסה (הפסד) נקיים GAAP או התאמה של צפי צופה לעתיד של ה-EBITDA המתואם להכנסה (הפסד) נקיים GAAP.
שיחת ועידה ומידע על שידור אינטרנט
מיימקאסט תארח שיחת ועידה כדי לדון בתוצאות הכספיות האלה עבור משקיעים ואנליסטים בשעה 16:30 שעון החוף המזרחי (UTC-05:00) ב-8 בנובמבר 2017. כדי לגשת לשיחת הוועידה, חייגו (844) 815-2878 בארה"ב וקנדה ו-(615) 800-6885 ממדינות אחרות והזינו מספר זיהוי ועידה 1077906. השיחה גם תועבר בשידור אינטרנט חי בחלק קשרי המשקיעים באתר החברה http://investors.mimecast.com. השמעת אודיו חוזרת של השיחה תהיה זמינה שעתיים אחרי סיום השיחה החיה על ידי חיוג (855) 859-2056 בארה"ב וקנדה או (404) 537-3406 ממדינות אחרות והזנת מספר זיהוי סיסמה 1077906. בנוסף, ארכיון של שידור האינטרנט יהיה זמין בחלק קשרי המשקיעים באתר החברה http://investors.mimecast.com.
אודות Mimecast Limited
מיימקאסט, Mimecast Limited (NASDAQ:MIME) הופכת את הדואל והנתונים העסקיים לבטוחים יותר עבור יותר מ-28,200 לקוחות ומיליוני עובדים בכל העולם. שירותי האבטחה, שמירה בארכיון והמשכיות מבוססי הענן מהדור הבא של החברה שהוקמה ב-2003 מגינים על דואל ומספקים ניהול סיכוני דואל מקיף בשירות מנויים אחד משולב במלואו. מיימקאסט מפחיתה את הסיכונים והמורכבות בדואל ואת עלות הניהול של המערך של פתרונות נקודתיים שבהם השתמשו באופן מסורתי כדי להגן על הדואל והנתונים שלו. עבור לקוחות שעברו לשירותי ענן כמו Microsoft® Office 365™, מיימקאסט מפחיתה את החשיפה לספק יחיד על ידי חיזוק כיסוי האבטחה, מלחמה בזמן השבתה ושיפור השמירה בארכיון.
מיימקאסט והלוגו של מיימקאסט הם סימני מסחר רשומים של מיימקאסט. כל הסימנים והלוגואים האחרים של צדדים שלישיים הכלולים בהודעה לעיתונות זאת הם הרכוש של בעליהם, בהתאמה.
משאבי המדיה החברתית של מיימקאסט
 לינקדאין: Mimecast
 פייסבוק: Mimecast
 טוויטר: @Mimecast
 בלוג: Challenging Complexity
אשת קשר לעיתונות
Alison Raymond Walsh
Press@Mimecast.com
617-393-7126
איש קשר למשקיעים
Robert Sanders
Investors@Mimecast.com
617-393-7074
Safe Harbor for Forward-Looking Statements
Statements in this press release regarding management’s future expectations, beliefs, intentions, goals, strategies, plans or prospects, including, without limitation, the statements relating to Mimecast’s office in Germany, and Mimecast’s future financial performance on both a GAAP and non-GAAP basis under the heading “Business Outlook” above, may constitute forward-looking statements within the meaning of the Private Securities Litigation Reform Act of 1995 and other federal securities laws. All statements, other than statements of historical fact, are statements that could be deemed forward-looking statements, including statements containing the words “predicts,” “plan,” “expects,” “anticipates,” “believes,” “goal,” “target,” “estimate,” “potential,” “may,” “might,” “could,” “see,” “seek,” “forecast,” and similar words. Mimecast intends all such forward-looking statements to be covered by the safe harbor provisions for forward-looking statements contained in Section 21E of the Exchange Act and the Private Securities Litigation Reform Act of 1995. Such forward-looking statements involve known and unknown risks, uncertainties and other factors including those risks, uncertainties and factors detailed in Mimecast’s filings with the Securities and Exchange Commission. As a result of such risks, uncertainties and factors, Mimecast’s actual results may differ materially from any future results, performance or achievements discussed in or implied by the forward-looking statements contained herein. Mimecast is providing the information in this press release as of this date and assumes no obligations to update the information included in this press release or revise any forward-looking statements, whether as a result of new information, future events or otherwise.
Non-GAAP Financial Measures
We have provided in this release financial information that has not been prepared in accordance with GAAP. We use these non-GAAP financial measures internally in analyzing our financial results and believe they are useful to investors, as a supplement to GAAP measures, in evaluating our ongoing operational performance. We believe that the use of these non-GAAP financial measures provides an additional tool for investors to use in evaluating ongoing operating results and trends and in comparing our financial results with other companies in our industry, many of which present similar non-GAAP financial measures to investors.
Non-GAAP financial measures should not be considered in isolation from, or as a substitute for, financial information prepared in accordance with GAAP. Investors are encouraged to review the reconciliation of these non-GAAP financial measures to their most directly comparable GAAP financial measures provided in the financial statement tables included below in this press release.
Revenue Constant Currency Growth Rate. We believe revenue constant currency growth rate is a key indicator of our operating results. We calculate revenue constant currency growth rate by translating revenue from entities reporting in foreign currencies into U.S. dollars using the comparable foreign currency exchange rates from the prior fiscal period. To determine projected revenue growth rates on a constant currency basis for the third quarter and full year 2018, expected revenue from entities reporting in foreign currencies will be translated into U.S. dollars using the comparable prior year period’s monthly average foreign currency exchange rates.
Adjusted EBITDA and Adjusted EBITDA margin. We believe that Adjusted EBITDA and Adjusted EBITDA margin are key indicators of our operating results. We define Adjusted EBITDA as net (loss) income, adjusted to exclude: depreciation and amortization, share-based compensation expense, interest income and interest expense, the provision for (benefit from) income taxes and foreign exchange (expense) income predominantly related to the elimination of intercompany balances. We define Adjusted EBITDA margin as Adjusted EBITDA over revenue in the period.
Non-GAAP net income. We define non-GAAP net income as net (loss) income less share-based compensation expense and the related income tax effects of excluding share-based compensation expense. We consider this non-GAAP financial measure to be a useful metric for management and investors because it excludes the effect of share-based compensation expense and related income tax effects so that our management and investors can compare our recurring core business net results over multiple periods. There are a number of limitations related to the use of non-GAAP net income versus net (loss) income calculated in accordance with GAAP. For example, as noted above, non-GAAP net income excludes share-based compensation expense and related income tax effects. In addition, the components of the costs that we exclude in our calculation of non-GAAP net income may differ from the components that our peer companies exclude when they report their non-GAAP results of operations. Management compensates for these limitations by providing specific information regarding the GAAP amounts excluded from non-GAAP net income and evaluating non-GAAP net income together with net (loss) income calculated in accordance with GAAP.
Free cash flow. We define free cash flow as net cash provided by operating activities minus capital expenditures. We consider free cash flow to be a liquidity measure that provides useful information to management and investors about the amount of cash generated by the business that, after the acquisition of property and equipment, can be used for strategic opportunities, including investing in our business, and strengthening the balance sheet. Analysis of free cash flow facilitates management’s comparisons of our operating results to competitors’ operating results. A limitation of using free cash flow versus the GAAP measure of net cash provided by operating activities as a means for evaluating our company is that free cash flow does not represent the total increase or decrease in the cash balance from operations for the period because it excludes cash used for capital expenditures during the period. Management compensates for this limitation by providing information about our capital expenditures on the face of the cash flow statement and in the liquidity and capital resources discussion included in our annual and quarterly reports filed with the Securities and Exchange Commission.


MIMECAST LIMITED
CONDENSED CONSOLIDATED STATEMENTS OF OPERATIONS
(in thousands, except per share amounts)
(unaudited)

Three months ended September 30, Six months ended September 30,
2017 2016 2017 2016
Revenue $ 63,066 $ 44,361 $ 121,224 $ 85,821
Cost of revenue 16,543 12,377 31,795 23,716
Gross profit 46,523 31,984 89,429 62,105
Operating expenses
Research and development 8,262 4,948 16,183 10,097
Sales and marketing 30,155 22,866 57,714 44,329
General and administrative 8,614 6,597 17,151 13,053
Total operating expenses 47,031 34,411 91,048 67,479
Loss from operations (508 ) (2,427 ) (1,619 ) (5,374 )
Other income (expense)
Interest income 314 76 553 143
Interest expense (69 ) (76 ) (100 ) (183 )
Foreign exchange (expense) income (655 ) 2,719 (1,195 ) 6,815
Total other income (expense), net (410 ) 2,719 (742 ) 6,775
(Loss) income before income taxes (918 ) 292 (2,361 ) 1,401
Provision for (benefit from) income taxes 421 (11 ) 878 854
Net (loss) income $ (1,339 ) $ 303 $ (3,239 ) $ 547

Net (loss) income per ordinary share:
Basic $ (0.02 ) $ 0.01 $ (0.06 ) $ 0.01
Diluted $ (0.02 ) $ 0.01 $ (0.06 ) $ 0.01
Weighted-average number of ordinary shares outstanding:
Basic 57,027 54,636 56,662 54,462
Diluted 57,027 58,513 56,662 58,022

MIMECAST LIMITED
CONDENSED CONSOLIDATED BALANCE SHEETS
(in thousands, except share and per share amounts)
(unaudited)

As of September 30, As of March 31,
2017 2017
Assets
Current assets
Cash and cash equivalents $ 76,928 $ 51,319
Short-term investments 42,681 60,347
Accounts receivable, net 45,886 44,358
Prepaid expenses and other current assets 14,278 10,054
Total current assets 179,773 166,078

Long-term investments 3,494 —
Property and equipment, net 69,663 32,009
Intangible assets, net 4,123 1,590
Goodwill 5,379 5,363
Other assets 1,114 312
Total assets $ 263,546 $ 205,352

Liabilities and shareholders' equity
Current liabilities
Accounts payable $ 6,594 $ 3,558
Accrued expenses and other current liabilities 26,181 20,713
Deferred revenue 91,915 84,159
Current portion of capital lease obligations 1,172 233
Current portion of long-term debt 741 1,725
Total current liabilities 126,603 110,388

Deferred revenue, net of current portion 14,292 11,189
Long-term capital lease obligations 3,006 245
Construction financing lease obligation 26,110 —
Other non-current liabilities 2,792 1,538
Total liabilities 172,803 123,360

Commitments and contingencies

Shareholders' equity
Ordinary shares, $0.012 par value, 300,000,000 shares authorized; 57,319,319 688 671
and 55,901,996 shares issued and outstanding as of September 30, 2017
and March 31, 2017, respectively
Additional paid-in capital 196,062 183,752
Accumulated deficit (97,360 ) (94,017 )
Accumulated other comprehensive loss (8,647 ) (8,414 )
Total shareholders' equity 90,743 81,992
Total liabilities and shareholders' equity $ 263,546 $ 205,352


MIMECAST LIMITED
CONDENSED CONSOLIDATED STATEMENTS OF CASH FLOWS
(in thousands)
(unaudited)

Three months ended September 30, Six months ended September 30,
2017 2016 2017 2016
Operating activities
Net (loss) income $ (1,339 ) $ 303 $ (3,239 ) $ 547
Adjustments to reconcile net (loss) income to net cash provided by operating activities:
Depreciation and amortization 4,250 2,897 7,859 5,661
Share-based compensation expense 2,910 2,265 5,556 4,308
Provision for doubtful accounts 82 30 112 50
Loss on disposal of fixed assets — (7 ) — (5 )
Other non-cash items 80 11 164 36
Excess tax benefits related to exercise of share options — 466 — —
Unrealized currency loss (gain) on foreign denominated transactions 415 (2,490 ) 798 (6,307 )
Changes in assets and liabilities:
Accounts receivable (4,830 ) (1,346 ) (431 ) 782
Prepaid expenses and other current assets (2,210 ) (159 ) (1,774 ) 1,337
Other assets 39 (39 ) 33 (39 )
Accounts payable 217 436 1,493 2,429
Deferred revenue 5,201 3,301 7,445 5,751
Accrued expenses and other liabilities 2,519 1,813 956 2,238
Net cash provided by operating activities 7,334 7,481 18,972 16,788
Investing activities
Purchases of investments (8,990 ) — (24,521 ) —
Maturities of investments 23,000 — 38,500 —
Purchases of property, equipment and capitalized software (5,673 ) (4,143 ) (13,403 ) (9,729 )
Net cash provided by (used in) investing activities 8,337 (4,143 ) 576 (9,729 )
Financing activities
Proceeds from exercises of share options 2,991 547 6,436 1,561
Excess tax benefits related to exercise of share options — (466 ) — —
Payments on debt (545 ) (1,197 ) (1,078 ) (2,490 )
Payments on capital lease obligations (189 ) — (189 ) —
Net cash provided by (used in) financing activities 2,257 (1,116 ) 5,169 (929 )
Effect of foreign exchange rates on cash 11 (379 ) 892 (1,769 )
Net increase in cash and cash equivalents 17,939 1,843 25,609 4,361

Cash and cash equivalents at beginning of period 58,989 108,658 51,319 106,140
Cash and cash equivalents at end of period $ 76,928 $ 110,501 $ 76,928 $ 110,501

Key Performance Indicators
In addition to traditional financial metrics, such as revenue and revenue growth trends, we monitor several other non-GAAP financial measures and non-financial metrics to help us evaluate growth trends, establish budgets, measure the effectiveness of our sales and marketing efforts and assess operational efficiencies. The key performance indicators that we monitor are as follows:
Three months ended September 30, Six months ended September 30,
2017 2016 2017 2016
(dollars in thousands) (dollars in thousands)
Gross profit percentage 74 % 72 % 74 % 72 %
Revenue constant currency growth rate (1) 41 % 38 % 42 % 35 %
Revenue retention rate (2) 111 % 111 % 111 % 111 %
Total customers (3) 28,200 21,800 28,200 21,800
Adjusted EBITDA (1) $ 6,652 $ 2,735 $ 11,796 $ 4,595

(1) Adjusted EBITDA and revenue constant currency growth rates are non-GAAP measures. For a reconciliation of Adjusted EBITDA and revenue constant currency growth rates to the nearest comparable GAAP measures, see “Reconciliation of Non-GAAP Financial Measures” below.
(2) We calculate our revenue retention rate by annualizing constant currency revenue recorded on the last day of the measurement period for only those customers in place throughout the entire measurement period. We include add-on, or upsell, revenue from additional employees and services purchased by existing customers. We divide the result by revenue on a constant currency basis on the first day of the measurement period for all customers in place at the beginning of the measurement period. The measurement period is the trailing twelve months. The revenue on a constant currency basis is based on the average exchange rates in effect during the respective period.
(3) Reflects the customer count on the last day of the period rounded to the nearest hundred customers. We define a customer as an entity with an active subscription contract as of the measurement date. A customer is typically a parent company or, in a few cases, a significant subsidiary that works with us directly.
Reconciliation of Non-GAAP Financial Measures
The following table presents a reconciliation of revenue growth rate, as reported to revenue constant currency growth rate:

Three months ended September 30, Six months ended September 30,
2017 2016 2017 2016
(dollars in thousands)
Reconciliation of Revenue Constant Currency Growth Rate:
Revenue, as reported $ 63,066 $ 44,361 $ 121,224 $ 85,821
Revenue year-over-year growth rate, as reported 42 % 29 % 41 % 27 %
Estimated impact of foreign currency fluctuations (1) % 9 % 1 % 8 %
Revenue constant currency growth rate 41 % 38 % 42 % 35 %

The following table presents a reconciliation of Net (loss) income to Adjusted EBITDA:
Three months ended September 30, Six months ended September 30,
2017 2016 2017 2016
(in thousands) (in thousands)
Reconciliation of Adjusted EBITDA:
Net (loss) income $ (1,339 ) $ 303 $ (3,239 ) $ 547
Depreciation and amortization 4,250 2,897 7,859 5,661
Interest (income) expense, net (245 ) — (453 ) 40
Provision for (benefit from) income taxes 421 (11 ) 878 854
Share-based compensation expense 2,910 2,265 5,556 4,308
Foreign exchange expense (income) 655 (2,719 ) 1,195 (6,815 )
Adjusted EBITDA $ 6,652 $ 2,735 $ 11,796 $ 4,595

The following table presents a reconciliation of Net (loss) income to Non-GAAP net income (in thousands, except per share amounts):

Three months ended September 30, Six months ended September 30,
2017 2016 2017 2016
Reconciliation of Non-GAAP Net Income:
Net (loss) income $ (1,339 ) $ 303 $ (3,239 ) $ 547
Share-based compensation expense 2,910 2,265 5,556 4,308
Provision for income taxes (1) (1,473 ) (19 ) (1,807 ) (41 )
Non-GAAP net income (1) $ 98 $ 2,549 $ 510 $ 4,814
Non-GAAP net income per ordinary share - basic 0.00 0.05 0.01 0.09
Non-GAAP net income per ordinary share - diluted 0.00 0.04 0.01 0.08
Weighted-average number of ordinary shares used in
computing Non-GAAP net income per ordinary share:
Basic 57,027 54,636 56,662 54,462
Diluted 60,938 58,513 60,793 58,022

(1) Non-GAAP net income excludes the impact of excess tax benefits resulting from share option exercises which were recorded on a GAAP basis. Without the availability of excess tax benefits on a non-GAAP basis, our non-GAAP US tax provision utilizes net operating loss carryforwards to offset current year taxable income. We have not yet completed a full assessment of potential Section 382 limitations and the finalization of a study may result in an adjustment to or limitation on the amount of net operating loss carryforwards we use.
The following table presents a reconciliation of Net cash provided by operating activities to Free Cash Flow (in thousands):

Three months ended September 30, Six months ended September 30,
2017 2016 2017 2016
Reconciliation of Free Cash Flow:
Net cash provided by operating activities $ 7,334 $ 7,481 $ 18,972 $ 16,788
Purchases of property, equipment and capitalized software (5,673 ) (4,143 ) (13,403 ) (9,729 )
Free Cash Flow $ 1,661 $ 3,338 $ 5,569 $ 7,059

Share-based compensation expense for the three and six months ended September 30, 2017 and 2016 (in thousands):
Three months ended September 30, Six months ended September 30,
2017 2016 2017 2016
Cost of revenue $ 236 $ 301 $ 442 $ 471
Research and development 601 361 1,283 733
Sales and marketing 1,122 1,133 2,070 2,106
General and administrative 951 470 1,761 998
Total share-based compensation expense $ 2,910 $ 2,265 $ 5,556 $ 4,308

Revenue Constant Currency Growth Rate reconciliation (dollars in millions):

Three months ended September 30, Six months ended September 30,
2017 2016 % Change 2017 2016 % Change
Total revenue as reported $ 63.1 $ 44.4 42 % $ 121.2 $ 85.8 41 %
Estimated impact of foreign currency fluctuations (1) % 1 %
Total revenue constant currency growth rate 41 % 42 %

Exchange rate for period
USD 1.000 1.000 1.000 1.000
GBP 1.309 1.314 1.294 1.374
ZAR 0.076 0.071 0.076 0.069
AUD 0.789 0.758 0.77 0.752


*** הידיעה מופצת בעולם על ידי חברת התקשורת הבינלאומית GLOBE NEWSWIRE

לפרטים נוספים: נוי תקשורת 03-6026026 זהר 052-2641769
האתר מנוסח בלשון זכר, אך פונה לשני המינים כאחד. כל הזכויות שמורות.
בניית אתרים